Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie

Zioła to rośliny, które zawierają substancje wpływające na metabolizm człowieka. W przypadku odchudzania, niektóre zioła i zawarte w nich substancje aktywne mogą wspomóc utratę masy ciała. Produkty ziołowe na odchudzanie dostępne są w różnych formach i często łączone są w mieszanki według starych receptur. Czy stosowanie ziół może pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki?

O czym przeczytasz w artykule?

  • dowiesz się w jaki sposób zioła mogą pomóc przygodę ze skutecznym odchudzaniem
  • jakie substancje zmniejszają wchłanianie węglowodanów?
  • które zioła pomogą Ci pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Moc ziół

Wśród ziół na odchudzanie możemy wyróżnić te o działaniu moczopędnym, ułatwiającym wypróżnianie, oczyszczającym organizm z toksyn, korzystnie wpływających na proces trawienia i hamujących apetyt. Każde z nich charakteryzuje się innym działaniem oraz inną listą korzystnie działających substancji. W trakcie procesu odchudzania warto zwrócić uwagę na składniki aktywne, które mają udowodnione działanie. Zaliczamy do nich m.in.:

  • kwas hydroksycytrynowy – z owoców garcinia cambogia, który pobudza procesy metaboliczne przyczyniając się do spalania tkanki tłuszczowej;
  • kwas chlorogenowy – silny przeciwutleniacz, który zmniejsza wchłanianie węglowodanów z przewodu pokarmowego. Polecany osobom, które mają problemy z przestrzeganiem diety i aktywnością fizyczną;
  • fasolamina – substancja znajdująca się w nasionach fasoli, która hamuje wchłanianie węglowodanów i zmniejsza uczucie głodu;
  • błonnik pokarmowy – zwiększa objętość treści pokarmowej w żołądku i jelitach oraz zmniejsza uczucie głodu. Ponadto wpływa na perystaltykę jelit, co ułatwia wypróżnianie i usuwanie z organizmu niekorzystnych produktów przemiany materii. Błonnik nazywany jest również naturalnym blokerem tłuszczu. 

Pokrzywa zwyczajna – właściwości zdrowotne

Zatrzymywanie wody w organizmie jest częstym problemem zarówno kobiet jak i mężczyzn, a jej usunięcie z organizmu dla wielu ludzi jest równoznaczne z efektem odchudzającym. Ziołem o działaniu moczopędnym jest pokrzywa zwyczajna, która nie tylko pomoże w usunięciu nadmiaru wody z organizmu, ale również oczyści z toksyn i korzystnie wpłynie na procesy trawienne. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i hepatotoksyczne. Pokrzywa zwyczajna jest jednym z pierwszych ziół, po które sięga się w podczas oczyszczania organizmu i odchudzania.

Napar czy tabletka?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych form ziół na odchudzanie, które możemy stosować. Mogą to być: herbaty liściaste, saszetki, tabletki, kapsułki oraz odpowiednio skomponowane mieszanki ziół według receptur np. Ojców Bonifratów czy św. Hildegardy. Wybór zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji.  

Zioła stosowane są od wieków, a Polacy coraz chętniej wyciągają po nie rękę, ponieważ uważają je za równie skuteczne co leki syntetyczne. Wiedza na temat wpływu ziół na zdrowie człowieka jest naprawdę duża. Konsekwentnie stosowane zioła na odchudzanie mogą okazać się pomocne w procesie odchudzania, jednak nic nie zastąpi prawidłowo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. 

Źródła:

  1. https://www.dbc.wroc.pl/dlibra/publication/49633/edition/41200/content
  2. Jakubczyk K. i wsp.: Pokrzywa zwyczajna – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne. Pom J Life Sci, 2015, 61, 2, 191-198
  3. Dziak A., Kuźnicki B.: Zioła lecznicze, zbiór i stosowanie. Warszawa, 1960, PZWL, 90-92