Właściwości lecznicze pokrzywy

właściwości lecznice pokrzyw

Pokrzywa jest bardzo popularną rośliną, którą większość z nas kojarzy (raczej mało pozytywnie) z tzw. oparzeniami, które są efektem bezpośredniego kontaktuj z nią. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy się jednak skupić na jej pozytywnym wpływie na nasz organizm. Z tego względu zapraszamy do naszego artykułu dotyczącego właściwości leczniczych pokrzyw.

Właściwości lecznicze pokrzyw

Pokrzywy w dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywane są (w kontekście ziołolecznictwa) jako herbaty. Dlaczego? Głównie ze względu na jej właściwości, które w skrócie prezentujemy poniżej.

  • pokrzywa posiada właściwości wzmacniające organizm – z tego powodu warto pić herbatę z pokrzywy w okresach kiedy jesteśmy narażeni na przeziębienia – czyli jesienią oraz zimą
  • pokrzywa posiada właściwości moczopędne – dlatego często herbata z pokrzywy wybierana jest przez osoby cierpiące na kamienicę nerkową lub posiadające problem zatrzymywania wody w organizmie. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że właściwości moczopędne jakie posiada herbatka z pokrzywy mogą narazić nas na negatywne skutki w postaci niedoborów witamin oraz soli mineralnych

Jak pokrzywa wpływa na nasz organizm?

Pokrzywa dzięki relatywnie wysokiej zawartości witamin B1, C, E oraz K bardzo dobrze wpływa na paznokcie oraz włosy. Pokrzywa jest równolegle źródłem fosforu, krzemu, wapnia oraz manganu.

Często herbata z pokrzywy zalecana jest na trądzik. Dzieje się tak głównie z tego powodu, że trądzik posiada podłoże bakteryjne, natomiast pokrzywa wykazuje właściwości antybakteryjne.

Pokrzywa skutecznie pomaga nam oczyścić nasz organizm z toksyn wpływające jednocześnie pozytywnie na takie narządy jak:

  • wątroba
  • trzustka
  • żołądek

Pokrzywę możemy również zaparzać na problemy związane z układem trawiennym – przede wszystkim przy biegunce, nieżycie jelit czy żołądka.

Do czego jeszcze można używać herbatki z pokrzywy?

  • płukanie ust – ostudzona herbata z pokrzywy skutecznie pomoże nam odkazić usta
  • walka z łupieżem – płukanka na skórę z herbaty z pokrzyw pomoże nam również podczas walki z łupieżem

Pokrzywa – na co uważać?

Ze względu na moczopędne właściwości pokrzywy warto pamiętać o tym, żeby nie pić jej zbyt wiele. Przyjęło się, że górny pułap ilościowy jeśli chodzi o herbatę z pokrzyw to około 4 filiżanek. Ma to związek z wypłukiwaniem przez nią (przy konsumowaniu przesadnej ilości) soli mineralnych oraz witamin.

Szczególnie rozważnie do herbat z pokrzywy powinny podchodzi osoby chore na cukrzycę. Ma to związek z jej właściwościami obniżającymi poziom cukru we krwi.

Przeciwwskazania do stosowania herbaty z pokrzywy

  • choroby narządów rodnych (np. nowotwory, krwotoki dróg rodnych spowodowane polipami czy przewlekłe choroby nerek)